• Historia Szkoły Podstawowej w Jemielnie

         

        Spoglądając na okazale prezentujący się budynek Szkoły Podstawowej w Jemielnie warto sobie uświadomić, że nie zawsze tak było. Początki działalności oświatowej w Jemielnie były bardzo trudne.

         

        Budynek Szkoły Podstawowej w Jemielnie (zdjęcie wykonane w 2012 r.)

        Szkoła widziana z lotu ptaka (zdjęcie wykonane w 2014 r.)

        Historia szkoły rozpoczyna się w sierpniu 1946 roku. Wówczas to z polecenia Inspektora Szkolnego w Górze przybyło do Jemielna trzech nauczycieli, na czele z panem Ryszardem Sznorem, pierwszym kierownikiem szkoły. Te osoby otrzymały zadanie zorganizowania nauczania dzieci i młodzieży z Jemielna i okolicznych wsi. Od czasu zakończenia II wojny światowej do 1946 r. w Jemielnie nie prowadzono żadnych zajęć edukacyjnych, nie było również budynku szkolnego.

        3 września 1946 r. powołano do życia Szkołę Podstawową w Jemielnie. Była to placówka 5 – klasowa, w której zajęcia prowadziło tylko trzech nauczycieli. Do pobierania nauki w klasach wyższych nie było kandydatów.

        Nauka w utworzonej szkole podstawowej odbywała się w budynku dawnego dworu, w czasie wojny zupełnie zdewastowanego. Mimo remontu budynek w niczym nie przypominał szkoły.

        Nieistniejący już budynek dworu, zwanego przez mieszkańców „pałacem”, w Jemielnie

        Lekcje odbywały się przy braku ławek szkolnych i pomocy dydaktycznych. Pan Sznor po kilku miesiącach został przeniesiony do Góry, a kierownictwo szkoły z dniem 1 stycznia 1947 r. objęła pani Karolina Semieńciowa. Do końca roku szkolnego zajęcia prowadziły tylko dwie nauczycielki. Pomimo tak trudnych warunków pani Karolina Semieńciowa w swojej kronice zapisała: „Żeby nauczanie szło w parze z wychowaniem, tak religijnym jak i społeczno – obywatelskim, w myśl hasła wieszcza Adama Mickiewicza „Bóg i Ojczyzna”.

        W 1948 r. runął sufit w jednej z klas dworu. Postanowiono szkołę przenieść do innego budynku, który pani Semieńciowa nazywała „nowym słonecznym domem”. Przeprowadzka nastąpiła 24 listopada 1948 r. Ten „nowy słoneczny dom” okazał się poniemieckim piętrowym budynkiem mieszkalnym.

        Budynek szkoły w Jemielnie z lat 1948 – 2003 (zdjęcie wykonane w 2003 r.)

        W tym budynku w roku szkolnym 1949/50 funkcjonowała już pełna 7 – klasowa szkoła podstawowa, w której uczyło czterech nauczycieli. Część budynku była wydzielona na mieszkanie dla kierownika szkoły. Do jego dyspozycji był też budynek gospodarczy, który znajdował się obok szkoły.

        Warunki do nauki i pracy były nadal trudne. Pierwszą paczkę pomocy dydaktycznych do fizyki przysłano 11 lutego 1949 r. z Ministerstwa Oświaty w Warszawie. Jak zapisano w kronice szkoły, był to pamiętny dzień gdyż tego samego dnia otwarto w Jemielnie Spółdzielnię „Samopomoc Chłopska”, a w następnych dniach wieś została połączona z miastem powiatowym koleją żelazną.

        W związku z powojennym wyżem demograficznym liczba dzieci uczęszczających do szkoły gwałtownie rosła i zaczęła zbliżać się do 200 uczniów. Budynek okazał się za mały. W grudniu 1958 r. powstał Komitet Rozbudowy Szkoły. Mieszkańcy wsi zadeklarowali swój udział w rozbudowie do 40% wartości kosztów. Pozostałą część miały wygospodarować władze lokalne, tzn. Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Jemielnie. Jednak do rozbudowy nigdy nie doszło, chociaż zwieziono pewną ilość materiału drzewnego i 40 000 sztuk cegły z rozebranego dworu ze wsi Smolne.

        W latach 60 – tych kierujący szkołą pan Tomasz Szwechłowicz dokonał modernizacji budynku. Zostały usunięte niektóre ściany działowe, część mieszkalną i budynek gospodarczy zaadaptowano na izby lekcyjne. W latach 70 – tych dalszej modernizacji dokonał pan Mikołaj Sackiewicz. Na strychu utworzono dwie izby lekcyjne, a drewniane schody i stropy na korytarzach zastąpiono betonowymi. Pomimo tego budynek nadal był za ciasny.

        Przychylność okazały władze powiatowe. Opracowano dokumentację na budynek, w którym miało znajdować się osiem izb lekcyjnych oraz mieszkania pracownicze. Rozpoczęto zwożenie materiałów budowlanych i wykonano pierwsze wykopy. Pracę przerwano w 1975 r. z powodu reformy podziału administracyjnego kraju. Jemielno przyłączono do nowego województwa leszczyńskiego. Powstał projekt budynku szkolnego o 16-tu pomieszczeniach do nauki, z przeznaczeniem na planowaną wówczas szkołę dziesięcioletnią. Władze leszczyńskie nie spieszyły się jednak z wprowadzeniem tej inwestycji do planu centralnego.

        Lata 70-te ubiegłego wieku to okres zmian w oświacie. Zakończyło się wdrażanie reformy systemu oświatowego, który polegał na zastąpieniu 7-letniej szkoły podstawowej 8-klasową. Utworzono stanowisko Gminnego Dyrektora Szkół i Zbiorczej Szkoły Gminnej w Jemielnie. Kierowników szkół zastąpiono dyrektorami. Dyrektorem szkoły w Jemielnie został pan Mikołaj Sackiewicz. Był on pierwszym nauczycielem w gminie Jemielno z wyższym wykształceniem i tytułem magistra. Kierował szkołą i oświatą ćwierć wieku, do 1999 r. W latach siedemdziesiątych XX w. dyrektorzy uzyskali większe kompetencje, w tym możliwość zatrudniania nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi szkoły. W tym okresie nastąpił ilościowy i jakościowy wzrost kadry nauczycielskiej. Zatrudniono młodych, dobrze wykształconych nauczycieli, zamieszkujących na terenie gminy Jemielno. Liczba nauczycieli wzrosła do 14-tu. Wyposażono szkołę w sprzęt i niezbędne pomoce dydaktyczne. Utworzono ognisko przedszkolne, a następnie oddział przedszkolny oraz Przedszkole Zakładowe w Zdziesławicach. W latach 90-tych ubiegłego wieku budynek dawnego Gminnego Ośrodka Propagandy Partyjnej został adaptowany na zastępczą salę gimnastyczną i oddział przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Jemielnie.

         

        W 1999 r. wprowadzono reformę systemu oświaty. 8-letnie szkoły podstawowe zastąpiono 6-letnimi i utworzono 3-letnie gimnazja. Reforma wymusiła również rekonstrukcję sieci szkół na terenie całej gminy. W Jemielnie utworzono dwie szkoły, szkołę podstawową i gimnazjum. Obie placówki mieściły się w byłym budynku 8-letniej Szkoły Podstawowej w Jemielnie.

        W latach 2002-2003 oddano etapami nowy budynek szkolny w Jemielnie. Jego budowa trwała, z przerwami, kilkanaście lat. 1.09.2003 r. utworzono Zespół Szkół w Jemielnie, w którego skład wchodziła Szkoła Podstawowa w Jemielnie (z oddziałem przedszkolnym) oraz Gimnazjum w Jemielnie. Dyrektorem zespołu przez cały okres jego istnienia w latach 2003-2017 był pan Grzegorz Łagoda.

        Uroczyste otwarcie Zespołu Szkół w Jemielnie. Przecięcia wstęgi dokonali (od lewej) Starosta Górowski Sławomir Rutecki, Wójt Gminy Jemielno Czesław Połczyk i proboszcz parafii Jemielno ks. Kanonik Zenon Bielecki

        Budynek Zespołu Szkół w Jemielnie (zdjęcie wykonane w 2003 r.)

        W 2003 r. szkoła pozyskała sprzęt do prowadzenia zajęć gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej od Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych w Warszawie.

        Również w 2003 r. księgozbiór biblioteki szkolnej został uzupełniony o nowości wydawnicze dla dzieci i młodzieży.

        W 2004 r. uruchomiono kuchnię szkolną i stołówkę.

         

        Kuchnia i stołówka szkolna (zdjęcia wykonane w 2004 r.)

        W 2006 r. wykonano obok szkoły park jordanowski, który jest miejscem do spacerów dla naszych przedszkolaków i uczniów, ale również dla wszystkich mieszkańców gminy Jemielno i turystów.

        Park jordanowski – widok z budynku szkoły (zdjęcie wykonane w 2014 r.)

        W 2008 r. dzięki Europejskiemu Funduszowi Społecznemu całkowicie wymieniono wyposażenie pracowni informatycznej.

        Pracownia informatyczna

        W tym samym roku utworzono w bibliotece szkolnej Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej służące uczniom do zdobywania niezbędnych na lekcjach informacji.

        11 lutego 2011 r. po 14-tu miesiącach budowy oddano do użytku salę gimnastyczną.

        Otwarcie sali gimnastycznej (zdjęcie wykonane 11.02.2011 r.)

        Sala gimnastyczna (zdjęcie wykonane w 2011 r.)

        Koszt wybudowania sali wyniósł niespełna 2,5 mln zł. Hala sportowa ma wymiary 38 m x 18 m. Znajdują się w niej pełnowymiarowe boiska do siatkówki, tenisa ziemnego, koszykówki oraz niewymiarowe boiska do piłki nożnej - halowej i piłki ręcznej. Ponadto w budynku sali znajdują się dwie szatnie oraz przebieralnia przystosowana dla osób niepełnosprawnych, trzy magazynki na sprzęt sportowy, pokój nauczycielski dla nauczycieli wychowania fizycznego i zaplecze sanitarne.

        Obok sali sportowej wybudowano w 2011 r. kompleks boisk, w ramach programu „Orlik 2012”, z nawierzchnią z tartanu i sztucznej trawy. Boiska posiadają system oświetleniowy.

        Kompleks boisk sportowych „Orlik 2012” – widok z budynku szkołyW tle były budynek Szkoły Podstawowej w Jemielnie (obecnie schronisko „Pod Lipami” w Jemielnie; budynek po kompleksowej przebudowie)

        W 2012 r. szkoła zakwalifikowała się do realizacji pilotażowego programu "Cyfrowa Szkoła", w ramach którego otrzymaliśmy środki na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego. Dzięki funduszom pozyskanym z Ministerstwa Edukacji Narodowej w Warszawie (80%) i wsparciu finansowemu Gminy Jemielno (20%) nasza szkoła zakupiła następujący sprzęt komputerowy, o wartości 134 000 zł:

        • 22 laptopy dla uczniów
        • 2 szafy na laptopy
        • 4 laptopy dla nauczycieli
        • 2 tablice interaktywne
        • 2 projektory krótkoogniskowe
        • 5 projektorów multimedialnych
        • 3 ekrany ścienne
        • 1 drukarkę laserową,
        • 1 sieciowe urządzenie wielofunkcyjne
        • system zbierania danych (32 piloty)
        • 1 skaner
        • 11 wizualizerów
        • 2 zestawy głośników dwudrożnych
        • wykonano internetową sieć bezprzewodową (kontroler WLAN, 4 punkty dostępowe, router)

         

        Tablica interaktywna w pracowni językowej

        Sprzęt służy rozwijaniu kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnej w edukacji. W każdej klasie znajduje się laptop dla nauczyciela z łączem bezprzewodowym do Internetu, projektor multimedialny, wizualizer i sprzęt nagłaśniający.

        Na parterze w głównym holu szkoły od 2011 r. znajduje się oszklona gablota, w której prezentowane są puchary zdobyte przez naszych uczniów w zawodach sportowych, konkursach przedmiotowych i artystycznych.

        Gablota ufundowana przez Radę Rodziców umieszczona na korytarzu szkoły

         W 2014 r. zrealizowaliśmy przedsięwzięcie „Modernizacja oddziałów przedszkolnych”. Dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym przedszkolaki mają do dyspozycji nową łazienkę i plac zabaw z nawierzchnią sztuczną.

         

        Łazienka przedszkolaków (zdjęcie wykonane w 2015 r.)

         

        Plac zabaw z nawierzchnią sztuczną (zdjęcie wykonane w 2015 r.)

        W latach 2014/2015 i 2016/2017 szkoła, uczestnicząc w programie: „Książki naszych marzeń” i w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, wzbogaciła się o nowe pozycje książkowe. Uczniowie mają możliwość sięgnięcia po kilkaset nowych książek z różnych dziedzin. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się literatura dla dzieci i młodzieży.

        1.09.2017 r. wdrożono reformę systemu edukacji. Sześcioletnie szkoły podstawowe zastąpiono 8-letnimi, rozpoczęto wygaszanie gimnazjów. Od 1 września 2017 r. jesteśmy ponownie Szkołą Podstawową w Jemielnie. W strukturze szkoły znajduje się punkt przedszkolny dla dzieci od 3-go do 5-go roku życia oraz oddział przedszkolny dla dzieci 6-letnich.

        Rok szkolny 2017/2018 i 2018/2019 jest związany z udziałem uczniów klas gimnazjalnych w projekcie pod nazwą „Rozwój edukacji w Gminie Jemielno”. Jest on realizowany przez Gminę Jemielno w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Jego celem jest zapewnienie uczniom równego dostępu do wysokiej jakości edukacji gimnazjalnej. Dzięki projektowi młodzież rozwija kompetencje kluczowe: językowe, matematyczne, przyrodnicze, informatyczne, fizyczne oraz korzysta z poradnictwa zawodowego i wsparcia psychologiczno-pedagogicznego. W ramach projektu zakupiliśmy pomoce dydaktyczne o wartości 52 000 zł.

        Wybrane pomoce dydaktyczne zakupione w ramach projektu „Rozwój edukacji w gminie Jemielno”

        (zdjęcie wykonane w 2018 r.)

        W roku szkolnym 2018/2019 realizujemy program „Aktywna tablica”. Dzięki funduszom pozyskanym z Ministerstwa Edukacji Narodowej w Warszawie (80%) i wsparciu finansowemu Gminy Jemielno (20%) zakupiliśmy sprzęt multimedialny o wartości 17 500 zł. Dzięki realizacji programu zwiększamy kompetencje kluczowe naszych uczniów.

        Wybrany sprzęt multimedialny zakupiony w ramach programu „Aktywna tablica”

        (zdjęcie wykonane w 2018 r.)

        W 2022 r. ze środków programu „Laboratoria Przyszłości”  zakupiliśmy pomoce dydaktyczne o wartości 60 000 zł. Celem inicjatywy było budowanie wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

        Wykaz zakupionego wyposażenia i pomocy dydaktycznych

        Kadra Szkoły Podstawowej w Jemielnie  (zdjęcie wykonane 3.09.2018 r.)

        Poczet kierowników i dyrektorów Szkoły Podstawowej w Jemielnie

        Poczet dyrektorów Gimnazjum w Jemielnie